kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

Hasta memnuniyeti için 'doktorları güldüren' eğitim

Barbaros Haseki tarafından yazıldı.. Yayınlanma Haberler.

Hastalara daha güler yüzlü hizmet verebilmek ve hasta memnuniyetini artırabilmek amacıyla ilk defa bir kamu hastanesinde doktorlara gülümseme eğitimi verildi. SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarına, Gülümseme Eğitmeni Psikolog Kutay Ürkmen tarafından, gülümseme eğitimi verildi.

Doktorlara gülümseme eğitimi

Kutay Ürkmen tarafından yazıldı.. Yayınlanma Haberler.

Hastalara daha güler yüzlü hizmet verebilmek ve hasta memnuniyetini arttırabilmek amacıyla, SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarına, Gülümseme Eğitmeni Psikolog Kutay Ürkmen tarafından, gülümseme eğitimi verildi. İzmir’de ilk kez bir hastanede gerçekleştirilen eğitim seminerinde, “Gülümsemenin Büyüsü” adlı sunum, hastane personeli tarafından büyük bir ilgiyle izlenirken, kahkahalar da havada uçuştu. Doktorların kimi zaman gülmekten gözlerinden yaş gelirken, kağıttan uçak yaparak çocuklarına indiler. 1,5 saatlik süre boyunca içerisinde çeşitli oyun ve uygulamaları da barındıran seminerde doktorlar, neşeli anlar ve önemli farkındalıklar yaşadı.

Kaynak : Takvim

Gazete Haberine buradan ulaşablirsiniz..

Gülümsemenin büyüsü - Netherlands

Kutay Ürkmen tarafından yazıldı.. Yayınlanma Haberler.

HOLLANDA’nın Den Bosch şehrinde Edelstaal Group İnternational toplantı salonunda Hollanda Kadınlar Derneği’nin düzenlediği ‘Gülümsemenin Büyüsü’ programına 300’e yakın kadın katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Hollanda Kadınlar Derneği Başkanı Sibel Saki, “Hollanda Türk Kadınları Derneği olarak ilk etkinliğimize katıldığınız için çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Yeni yılın hepinize sağlık, başarı ve mutlulukları beraberinde getirmesini dilerim. Sizleri derneğimiz hakkında biraz bilgilendirmek istiyorum. Hollanda Türk Kadınları Derneği olarak amacımız, farklı sektörlerde çalışan ve farklı birikimlere sahip, toplumda rol model olmuş kadınlarından oluşan bir beyin takımı oluşturarak, diğer kadınlara farklı alanlarda rehberlik ve öncülük eden bir platform oluşturmak, kadınlarımızın aile yaşamlarının yanı sıra sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel hayatta katılımcı, aktif ve üretken bireyler olmalarını sağlamak ve toplumdaki konumlarını güçlendirmektir. Derneğimiz tüm kadınlara açık bir dernektir ve hiç bir ırk, renk, dil, din, siyasi görüş, etnik köken ayrımı yapmamaktadır. Hollanda Türk Kadınları Derneği olarak, kadınlar konusunda Hollanda’nın en önde gelen derneği olmayı arzulamaktayız. Üye sayımız her geçen gün artmakta. Hollanda Türk Kadınları Derneği olarak en kısa zamanda Avrupa’ya açılmayı ve yeni şubeler kurmayı hedeflemekteyiz” ifadesini kullandı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Psikolog – Eğitimci Kutay Ürkmen, bugüne kadar 5 farklı ülkede 511 sunum gerçekleştirdiğini ve 57 bini aşkın katılımcıyla bir araya geldiğini anlattı.

Ürkmen’in ‘Gülümsemenin Büyüsü’ başlıklı sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Psikolog Kutay Ürkmen, temel amacının, günlük hayatın içerisindeki koşuşturma sırasında unuttuğumuz bazı önemli değerleri hatırlatmak olduğunu dile getirdi.

Uzun yıllar büyük bir holdingde yönetici olarak çalışan Kutay Ürkmen, iş hayatında insanların ne kadar az güldüğünü fark edince yeniden psikologluğa geri dönmeye karar verdiği söyledi. İnsanları gülümsetmek için tekrar mesleğine dönen Ürkmen, o kararı verdiği günleri şöyle anlattı: “Çalıştığım yerde yöneticiler ve çalışanlar çok az gülüyorlardı. Yöneticiler ne kadar asık suratlıysa o kadar iyi yönetici olarak kabul ediliyordu. Herhalde o yılların bana kazandırdığı farkındalıkla beraber hayatta bunun çok eksik olduğunu hissettim. Gülümsemenin hayatta neleri değiştirebileceğini görünce bunu mesleki hedef olarak koymaya karar verdim.”

Son zamanlarda toplumsal olarak çok daha az gülümsediğimizin altını çizen Ürkmen, “Yapılan araştırmalarda okul öncesi çocukların günde 300-400 kez güldüğü tespit edildi. Ama bu sayı yetişkinlere geldiğimizde 15-20’lere kadar düşer. Peki, niye yetişkinler gülmüyor? Biz tecrübe dediğimiz kavramı iyi tanımlayamıyoruz. İnsanlar yaş aldıkça güvenmemeyi, her şeye şüphe ile bakmayı ve kaygıyı öğreniyor. Hayat maalesef bize bunları öğretiyor” dedi.

Sunumunu, salondaki katılımcıların hepsi ile beraber söylediği “Sev Kardeşim” isimli şarkı ile sonlandıran Psikolog Kutay Ürkmen, “Hollanda’daki gurbetçilerimizle böyle muhteşem bir akşamı yaşamak benim için çok gurur vericiydi. Önümüzdeki günlerde diğer Avrupa ülkelerinde de, Türk Dayanışma Dernekleri’nin çatısı altında düzenlenecek organizasyonlarda vatandaşlarımız ile buluşacak ve onların da gülümsemenin büyüsüne kapılmalarını sağlayacağız” dedi.

Mustafa KOYUNCU / (İnterAjans)

İstanbullular'a 'Ne haliniz varsa gülün' dedi

Kutay Ürkmen tarafından yazıldı.. Yayınlanma Haberler.

İZMİRLİ psikolog - eğitimci Kutay Ürkmen, 'Ne Haliniz Varsa Gülün' isimli stand-up gösterisiyle İstanbul Beşiktaş'ta bulunan BKM Mutfak Sahne'de İstanbullular ile buluştu.

Ürkmen, yoğun ilgi gören 'Ne Haliniz Varsa Gülün' adlı gösterisiyle İstanbullu izleyenlerini hem güldürdü, hem de düşündürdü. Bu güne dek 575 sunumda toplam 65 bin kişi ile paylaştığı farkındalık seminerinin stand-up versiyonuyla ilk kez sahne aldığı BKM Mutfak Sahne'de verdiği sınavın kendisini çok heyecanlandırdığını dile getiren Kutay Ürkmen, "Bu gösterim ile gülmenin ve gülümsemenin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım. Aldığım tepki çok iyiydi. Hem izleyenler mutlu oldu ham da ben onlara kahkahası bol bir zaman dilimi yaşatmaktan dolayı çok mutlu oldum" dedi.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

Gazete Haberine buradan ulaşablirsiniz..