kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

Gülümsemenin büyüsü - Netherlands

Kutay Ürkmen tarafından yazıldı.. Yayınlanma Haberler.

HOLLANDA’nın Den Bosch şehrinde Edelstaal Group İnternational toplantı salonunda Hollanda Kadınlar Derneği’nin düzenlediği ‘Gülümsemenin Büyüsü’ programına 300’e yakın kadın katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Hollanda Kadınlar Derneği Başkanı Sibel Saki, “Hollanda Türk Kadınları Derneği olarak ilk etkinliğimize katıldığınız için çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Yeni yılın hepinize sağlık, başarı ve mutlulukları beraberinde getirmesini dilerim. Sizleri derneğimiz hakkında biraz bilgilendirmek istiyorum. Hollanda Türk Kadınları Derneği olarak amacımız, farklı sektörlerde çalışan ve farklı birikimlere sahip, toplumda rol model olmuş kadınlarından oluşan bir beyin takımı oluşturarak, diğer kadınlara farklı alanlarda rehberlik ve öncülük eden bir platform oluşturmak, kadınlarımızın aile yaşamlarının yanı sıra sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel hayatta katılımcı, aktif ve üretken bireyler olmalarını sağlamak ve toplumdaki konumlarını güçlendirmektir. Derneğimiz tüm kadınlara açık bir dernektir ve hiç bir ırk, renk, dil, din, siyasi görüş, etnik köken ayrımı yapmamaktadır. Hollanda Türk Kadınları Derneği olarak, kadınlar konusunda Hollanda’nın en önde gelen derneği olmayı arzulamaktayız. Üye sayımız her geçen gün artmakta. Hollanda Türk Kadınları Derneği olarak en kısa zamanda Avrupa’ya açılmayı ve yeni şubeler kurmayı hedeflemekteyiz” ifadesini kullandı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Psikolog – Eğitimci Kutay Ürkmen, bugüne kadar 5 farklı ülkede 511 sunum gerçekleştirdiğini ve 57 bini aşkın katılımcıyla bir araya geldiğini anlattı.

Ürkmen’in ‘Gülümsemenin Büyüsü’ başlıklı sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Psikolog Kutay Ürkmen, temel amacının, günlük hayatın içerisindeki koşuşturma sırasında unuttuğumuz bazı önemli değerleri hatırlatmak olduğunu dile getirdi.

Uzun yıllar büyük bir holdingde yönetici olarak çalışan Kutay Ürkmen, iş hayatında insanların ne kadar az güldüğünü fark edince yeniden psikologluğa geri dönmeye karar verdiği söyledi. İnsanları gülümsetmek için tekrar mesleğine dönen Ürkmen, o kararı verdiği günleri şöyle anlattı: “Çalıştığım yerde yöneticiler ve çalışanlar çok az gülüyorlardı. Yöneticiler ne kadar asık suratlıysa o kadar iyi yönetici olarak kabul ediliyordu. Herhalde o yılların bana kazandırdığı farkındalıkla beraber hayatta bunun çok eksik olduğunu hissettim. Gülümsemenin hayatta neleri değiştirebileceğini görünce bunu mesleki hedef olarak koymaya karar verdim.”

Son zamanlarda toplumsal olarak çok daha az gülümsediğimizin altını çizen Ürkmen, “Yapılan araştırmalarda okul öncesi çocukların günde 300-400 kez güldüğü tespit edildi. Ama bu sayı yetişkinlere geldiğimizde 15-20’lere kadar düşer. Peki, niye yetişkinler gülmüyor? Biz tecrübe dediğimiz kavramı iyi tanımlayamıyoruz. İnsanlar yaş aldıkça güvenmemeyi, her şeye şüphe ile bakmayı ve kaygıyı öğreniyor. Hayat maalesef bize bunları öğretiyor” dedi.

Sunumunu, salondaki katılımcıların hepsi ile beraber söylediği “Sev Kardeşim” isimli şarkı ile sonlandıran Psikolog Kutay Ürkmen, “Hollanda’daki gurbetçilerimizle böyle muhteşem bir akşamı yaşamak benim için çok gurur vericiydi. Önümüzdeki günlerde diğer Avrupa ülkelerinde de, Türk Dayanışma Dernekleri’nin çatısı altında düzenlenecek organizasyonlarda vatandaşlarımız ile buluşacak ve onların da gülümsemenin büyüsüne kapılmalarını sağlayacağız” dedi.

Mustafa KOYUNCU / (İnterAjans)