ONLINE TERAPİOnline terapi, internet teknolojileri kullanılarak bireysel veya grup terapilerinin gerçekleştirildiği bir uzaktan psikolojik yardım uygulamasıdır.

Online terapi uygulamaları, başta ABD ve Avrupa olmak üzere çeşitli ülkelerde uzun yıllardır uygulanmakta olan bilimsel bir yöntemdir. Online terapi uygulamaları teknolojideki hızlı gelişmelere paralel olarak her geçen gün çeşitlenmektedir. Geçmişte ağırlıklı olarak telefonla yapılan uygulamalar günümüzde; çeşitli web siteleri üzerinden online yazışma, e-posta ile danışmanlık ve video konferans programları ile görüntülü görüşme şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Online terapinin en önemli avantajlarından biri, psikolojik yardıma ulaşılabilirliği kolaylaştırmasıdır. İhtiyaç duyan herkese fiziksel olarak seyahat etmeye gerek kalmadan dünyanın herhangi bir yerindeki psikologdan yardım alma imkânı sağlamaktadır.

Bedensel bir engel nedeniyle seyahat etmekte zorlanan, evde çocuk veya hasta bakımı yapan, işi gereği sürekli olarak şehir değiştirmek zorunda olan, işten izin almakta zorlanan, dışarı çıkması sakıncalı olan veya yüz yüze psikolojik yardım almaktan çekinen kişiler için kolaylık sağlamaktadır.

Günümüzde ise özellikle Covid-19 salgını sebebiyle, bu yöntem danışanlar tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

Ayrıca eğer yurtdışında yaşıyorsanız ve Türkçe konuşan bir terapist bulmakta güçlük çekiyorsanız online terapi sayesinde nerede olursanız olun kendi kültürünüzden olan bir uzmandan Türkçe konuşarak psikolojik destek alabilirsiniz.

Online terapi hayatımızı kolaylaştırıyor!